2010.07.14. 17:46
Menekülés és betegség
Korábbi cikkeinkben már említettük, hogy a stresszre adott két alapválasz, amelyeket őseinktől örököltünk a túlélés érdekében: a menekülés és a támadás. A mai társadalmi elvárások egyik választ sem favorizálják (szerencsére bőven adnak más alternatív lehetőségek:stresszkezelési technikák) mikor az egyén kihívások elé néz. Mégis sokan választják ezt a két lehetőséget (végső elkeseredésükben) belső ösztönkésztetéseiknek engedelmeskedve. Azonban nem egyenlő arányban. A rázósabb és egyben negatív (akár jogi) következményekkel kecsegtető utat, azaz a támadást kevesebben választják. Persze egy tvcsatorna hírműsorának megtekintése után erről egészen másképpen vélekednénk. A meneküléssel azonban más a helyzet. Ez simának tűnik. Amikor a helyzet úgy hozza, akkor kicsússzanunk a helyzet fogságából, a felelősségvállalás terhe alól.
A menekülés két rövid távú előnnyel jár:
- Mikor elmenekülünk a helyzetből, akkor megkönnyebbülünk. Ez megtévesztően hasonlít ahhoz az érzéshez, mikor sikerrel megoldunk egy problémát. Az élmény ragadóssá válik, de félünk tetteket társítani hozzá.
- Aki elmenekül, az nem sérti mások érdekeit(az esetek többségében). Azzal, hogy félreállok az útból, hogy nem jelentek mások számára akadályt,pozitív megerősítést is kiválthat a környezetemből (vetélytársaimból, egy konfliktus többi résztvevőjéből). Azzal, hogy elmenekülök, kiikszelem azt a lehetőséget, hogy bánthassanak.
Mint fentebb említettem a menekülés csak és kizárólag rövid távú előnyökkel jár. Ez azt jelenti, hogy a felelősséget, a konfliktust a problémák megoldását előbb vagy utóbb fel kell vállalnom. Kiismerhetővé válok és a környezetemből érkezhetnek olyan támadások, amelyek újabb menekülésre kényszerítenek.
A menekülésben azonban feláldozhatja magát az ember a szükség oltárán. Ez pedig a betegség. A betegség egy fehér folt, egy terra incognita, egy senki földje. Itt mások a játékszabályok. Ezek azonban nemcsak a környezet, hanem a beteg ember számára is ismeretlenek. Ezért fordulhat elő, hogy aki a betegségbe menekül és túl sokáig időzik ott, az bele is halhat. A betegségben kevesebb a kötelezettségvállalás (a betegség súlyosságával egyenes arányban akár 0 is lehet), könyörületes és segítőkész az ember környezete. A betegségelőnyök még a problémák sikeres és tartós megoldásának lehetőségét is elhitetik a beteggel. Mivel a beteg ember körül segítő kezek szorgoskodnak a felelősségvállalás réme is távolra kerül. Ez azonban egy olyan létidegen állapot, amelyre azt szokás mondani: "A fától nem látja az erdőt". Maga a betegség a megtestesült felelősségvállalás. Ez azonban az áldozat számára csak akkor válik igazán világossá, ha felmerül a fizikai megsemmisülés lehetősége.
Nehéz ebből a társadalmilag is (hallgatólagosan) elfogadott búvóhelyből kilépni. Látszólag minden ez ellen szól (értsd: betegségelőnyök). A megoldás ösvénye egy rögös út, amely a belső lelki fejlődésen, szellemi felismeréseken és az élet felvállalásán keresztül vezet.
Az út végén egy új ember születik. A belső sikeres átalakulás eredményeképp többé nem lárvaként vánszorgunk a nyirkos, árnyékos búvóhelyünkre, hanem a szél szárnyán, a napfény erejét felhasználva pillangóként szárnyalunk a magasba.
Szólj hozzá!
Címkék: betegség egészség életvezetés menekülés
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek